سئو و بهینه سازی

سئو سرواژه‌ی کلمات search engine optimization به معنی بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. در واقع منظور ما از بهینه‌سازی موتورهای جستجو، بهینه ‌سازی صفحات وبسایت برای موتورهای جستجو است. هر صفحه از وبسایت به صورت جداگانه برای موتورهای جستجو بهینه میشود بنابراین هر صفحه رنک متفاوتی دارد. سئو یکی از زیرمجموعه‌های مهم دیجیتال مارکتینگ و یک روش و استراتژی بازاریابی برای افزایش ترافیک سایت است. به این صورت که زمانی که شخصی کلمه مورد نظر ما را در موتورهای جستجو سرچ میکند وبسایت ما در رتبه های بالا باشد و کاربر از سایت ما بازدید کرده با خدمات و محصولات ما آشنا شده و بدین صورت شانس فروش محصولات و خدمات ما افزایش یابد.

وب مستران و سئوکارها سئوسازی را اغلب متمرکز به گوگل میکنند زیرا گوگل قدرتمندترین موتور جستجوی جهان شناخته میشود تا جایی که گوگل کردن به عنوان یک واژه انگلیسی پذیرفته شده(Googlete) و بیشتر افراد موتور جستجو و گوگل را به عنوان واژه ها و عبارات مترادف به کار میبرند و تصور میکنند موتور جستجو یعنی گوگل. در حالت کلی گوگل به سه دلیل از اهمیت بیشتری نسبت به سایر موتورهای جستجو برخوردار است. دلیل اول تعداد جستجوهایی است که در گوگل انجام میگیرد. بیشتر از نود درصد جستجوهای کل دنیا از طریق موتور جستجوی گوگل انجام میشود. کاربران حرفه ای اول از گوگل بعد از بینگ که مربوط به شرکت مایکروسافت هست و بعد از یاهو استفاده میکنند.

دلیل دوم اصول بهینه سازی است. اصول بهینه سازی در تمامی موتورهای جستجو یکسان است و تمامی موتورهای جستجو الگوریتم های گوگل را کپی میکنند. بنابراین اگر وبسایت خود را برای گوگل بهینه کنید به صورت اتوماتیک برای بقیه موتورهای جستجو هم بهینه میگردد.

دلیل سوم این است که گوگل ابزارهای قدرتمندی را در اختیار وبمستران قرار میدهد. این ابزارها کمک بسیاری برای استانداردسازی سایت و بهینه سازی سریع میکنند.

سئو مخصوص برنامه نویسان و طراحان سایت نیست. همه افرادی که به نوعی با وبسایت یک کسب و کار ارتباط دارند باید با مبانی سئو آشنا باشند. سئوانواع مختلفی دارد که در مقالات بعدی به آنها میپردازیم.