تولید محتوا

تولید محتوا

تولید محتوا در بازاریابی دیجیتال از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا جایی که برخی از محتوا به عنوان پادشاه یاد می کنند. تولید محتوا یکی از عوامل مهم برای سئو و بهینه سازی سایت است. تولید محتوای مناسب و با کیفیت باعث افزایش چشمگیر رتبه سایت می شود. محتوای تولید شده باید جذاب، کاربرپسند، سودمند، یکتا و منحصر به فرد باشد. در تولید محتوا به هیچ عنوان نباید از مطلب کپی شده از سایت دیگران استفاده کرد. محتوای باکیفیت تولید کنید تا زمان ماندگاری کاربران در سایت شما افزایش یابد.

تولید محتوا جیست؟arshidaco.com

انواع محتوا

محتوا از نظر فرمت به چند دسته تقسیم می شود:

 • محتوای متنی:

نوشته و متن یکی از راه های ارتباطی از گذشته تا  اکنون بوده است. ایجاد محتوای متنی با رعایت استانداردها از رایج ترین نوع تولید محتوا است. محتوای متنی مانند انواع پی دی اف ها، مقالات، ای بوک ها و ….

 • محتوای تصویری:

محتواهای متنی طولانی برای مخاطب همیشه خسته کننده است. اما اگر از تصاویر در محتوای متنی خود استفاده کنیم باعث جذابیت محتوای ما می شود. برای پلتفرم هایی مانند اینستاگرام محتوای تصویری بسیار مهم است. اینفوگرافیک از جمله مهم ترین محتواهای تصویری است.

 • محتوای صوتی(پادکست):

اگر جزو افرادی هستید که روزانه بیشتر از یک ساعت در ترافیک هستید محتوای صوتی یا پادکست مناسب شماست. در این حالت شما می توانید یک کتاب صوتی یا یک پادکست روانشناسی گوش دهید.

 • محتوای ویدیویی(ویدئو):

تاثیرگذارترین نوع محتوا که یه یکباره سرعت چشمگیری داشته است محتوای ویدئویی است. ایجاد یک ویدیو ممکن است ساعت ها طول بکشد اما کامل ترین نوع محتوا است.

از نظر مخاطب نیز می توان محتوا را به دو دسته عام پسند و اختصاصی تقسیم کرد. مثلا محتواهای مربوط به موسیقی، آشپزی، طنز و … مورد پسند عامه مردم هستند اما محتوای مربوط به سئو یا تولید محتوا یا طراحی سایت مربوط به مهندسین نرم افزار، دیجیتال مارکترها یا صاحبان کسب و کارها هستند. بنابراین در بین عامه مردم مخاطب خاصی نخواهد داشت.

اگر می خواهید یک تولید محتوای با کیفیت و مناسب تولید کنید قبل از هر چیز حتما نوع محتوای خود را مشخص کنید.

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا یعنی ایجاد هر نوع محتوا یا ضبط ویدئو یا ایجاد پادکست  و سپس انتشار آن. محتواهای تولید شده خود را می توانید از طرق مختلف منتشر کنید. مثلا در یک مجله علمی یا در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و … همچنین میتوانید محتوای ویدیویی خود را در آپارات یا یوتیوب انتشار دهید. نمایش از طریق تلویزیون یا پخش از طریق رادیو یکی  از دیگر روش های انتشار محتوا است. هدف از تولید محتوا می تواند  برندینگ، کسب درامد بیشتر و یا معرفی محصولات و خدمات باشد.

تولید محتوا-arshidaco.com-آرتا پردازه آرشیدا

نکات لازم برای تولید محتوا

در ایجاد محتوا مبتنی بر سئو برای سایت باید نکات زیر مورد توجه قرار گیرند:

 •  محتوا باید به درستی و با رعایت تمامی استانداردهای گوگل ایجاد شود
 • محتوای نوشته شده باید کاملا مرتبط با موضوع سایت باشد و از گذاشتن محتوای متفرقه و غیر مرتبط در سایت باید خودداری نمود.
 • علائم نگارشی را به درستی رعایت نمایید.
 • محتوا را به دقت بررسی کنید تا غلط املایی نداشته باشد.
 • از عنوان مناسب و جذاب برای محتوای خود استفاده کنید.
 • از نوشتن پاراگراف های طولانی خودداری نمایید و هر پاراگراف شامل سه یا چهار جمله باشد و نه بیشتر.
 • از تصویر و ویدئو در محتوای خود استفاده نمایید.
 • محتوای شما باید بیشتر از 1500 کلمه داشته باشد بنابراین از تولید محتوای کوتاه و بی ارزش خودداری نمایید.
 • محتوای سایت خود را به هیچ عنوان از سایت های مشابه کپی ننمایید.
 • از نوشتن محتوای نامعتبر پرهیز کنید و در صورت استفاده از منابع مطمئن نام منبع را ذکر کنید.

تولید محتوا برای اینستاگرام

ایجاد محتوا برای اینستاگرام نیز بسیار مهم است. محتوای متنی همچنان طرفداران بسیاری دارد اما محتوای ویدیویی و تصویری طرفداران بیشتری دارد و از طریق این نوع محتوا می توانید محصولات و خدمات خود را معرفی نمایید.

دقت کنید که در هنگام ایجاد محتوا صرفا روی افزایش رتبه تمرکز نکنید و هدف اصلی شما ارایه مطالب هدفند، سودمند و با ارزش برای کاربران باشد.

تولید محتوا برای اینستاگرام-arshidaco.com-محتوای سئو شده

اصول مهم برای تولید محتوا

در این قسمت اصول مهم برای تولید محتوای مناسب را بیان می کنیم. یک تولید محتوای خوب شامل 5 مرحله اساسی است که در ادامه بیان می کنیم:

 • مرحله اول: یک طرح کلی در ذهن خود داشته باشید
 • مرحله دوم:  نوشتن خلاصه محتوا و مشخص کردن کلمات کلیدی
 • مرحله سوم :  نوشتن یک پیش نویس مختصر و مفید و منظم
 • مرحله چهارم :  بازبینی پیش نویس آماده شده
 • مرحله پنجم: تصحیح متن کلی و تجدیدنظر نهایی

در نوشتن محتوا حتما باید توجه کنید که از کلمات کلیدی به درستی و در جای مناسب استفاده کنید. محتوای شما علاوه بر کمیت باید کیفیت هم داشته باشد. یعنی صرفا نوشتن محتوای بالای 1000 کلمه کافی نسیت. خواننده محتوای شما باید از محتوا استفاده لازم را ببرد و در واقع محتوا باید ارزش افزوده برای کاربر به همراه داشته باشد.

ارتباط تولید محتوا و سئو

سوال مهمی که در اینجا پیش می آید این است که تولیدمحتوا و سئو چه ارتباطی با هم دارند؟ به صورت ساده می توان گفت در واقع تولیدمحتوا بخشی از سئو است اما قطعا تمام آن نیست. با گسترش این جمله که محتوا پادشاه است این اشتباه در بین صاحبان سایت ها و بعضا دیجیتال مارکترها به وجود آمده است که محتوا همان سئو است و یا اینکه نوشتن محتوا برای سئو کافی است. اما این طور نیست و تولید محتوا کمک کننده سئو است. بعد از تولید محتوای با کیفیت و سئو شده سایر آیتم های سئو باید اعمال گردد؛ مانند لینکسازی داخلی و خارجی، بهینه کردن سرعت، مینیمایز کردن کدها و ….

محتوا بخشی از سئو است و صرفا با تولید محتوای خوب و با کیفیت و غیر کپی نمی توانید رتبه های بالای گوگل را به خود اختصاص دهید.

هزینه تولید محتوا در آرشیدا

هزینه های تولید محتوای مبتنی بر سئو با توجه به اینکه محتوا تالیفی است یا ترجمه  و با توجه به عمومی بودن یا تخصصی بودن موضوع متفاوت است.

به صورت میانگین هزینه هر کلمه از 35 تومان تا 175 تومان متفاوت است.

هزینه تولید محتوا-arshidaco.com-محتوای سئو شده

برای دیدن ویدئوی ایده های تولید محتوا اینجا (آپارات) کلیک کنید

خانهخدماتپروژه هاتماس با ما